مزدا 3، محبوب‌ترین سدان کامپکت
يکشنبه، 20 مرداد، 1398

مزدا 3، محبوب‌ترین سدان کامپکت

 پس از سدان‌های ساب‌کامپکت نوبت به یک کلاس بالاتر یعنی سدان‌های کامپکت می‌رسد. این خودروها از محبوب‌ترین سدان‌های بازار محسوب می‌شوند زیرا از یک سو از سدان‌های ساب‌کامپکت بزرگ‌تر و جادارتر هستند و از سوی دیگر از سدان‌های میان سایز اندازۀ جمع‌وجورتری دارند که این ویژگی آن‌ها را به گزینه‌ای ایده‌آل برای ترددهای شهری تبدیل می‌کند. گروه سدان‌های کامپکت گروه نسبتاً پرجمعیتی بوده است به‌گونه‌ای که در آن شانزده شرکت‌کننده حضور داشتند. این خودروها عبارت‌اند از:

شورلت کروز-نیسان سنترا- میتسوبیشی لنسر- کیا سراتو- مزدا 3- هیوندای الانترا- فیات تیپو- سئات تولدو- پژو 408- ام‌جی GT- هوندا سیویک- اشکودا اکتاویا- رنو مگان- تویوتا کرولا- فولکس‌واگن جتا و سوبارو ایمپرزا

این شانزده سدان کامپکت در مرحلهٔ مقدماتی طی هشت دوئل باهم به رقابت پرداختند و از این طریق شما از بین آن‌ها هشت خودرو را به مرحلهٔ یک‌چهارم نهایی فرستادید. این خودروها به شرح زیرند:

فولکس‌واگن جتا

تویوتا کرولا

پژو 408

شورلت کروز

هوندا سیویک

فیات تیپو

مزدا 3

میتسوبیشی لنسر

سدان‌هایی که به مرحلهٔ یک‌چهارم نهایی راه پیدا کردند در این مرحله بازهم طی چهار دوئل به مصاف یکدیگر رفتند و بدین ترتیب از بین آن‌ها چهار شرکت‌کننده شامل فولکس‌واگن جتا، شورلت کروز، هوندا سیویک و مزدا سه موفق به رسیدن به مرحلهٔ نیمه‌نهایی شدند. سپس با برگزاری دو دوئل در این مرحله، نهایتاً هوندا سیویک و مزدا به مرحلهٔ نهایی راه پیدا کردند و فینالیست‌های گروه سدان‌های کامپکت لقب گرفتند تا در آخرین دوئل این گروه شاهد رقابتی تمام ژاپنی باشیم.

در دوئل نهایی گروه سدان‌های کامپکت مجموعاً تعداد 1510 رأی به ثبت رسیده است که مزدا سه با تصاحب935 عدد از آن‌ها و کسب 62 درصد از کل آراء پیروز شده و قهرمان این گروه لقب گرفت. این در حالی است که سیویک موفق به کسب 575 رأی شده و از رسیدن به‌عنوان قهرمانی بازماند. مزدا سه اما برای اینکه به‌عنوان محبوب‌ترین سدان کامپکت پدال دست پیدا کند در مرحلهٔ مقدماتی به‌راحتی هیوندای الانترا را از سر راه کنار زد، در مرحلهٔ نیمه‌نهایی از سد هم‌وطنش یعنی میتسوبیشی لنسر گذشت و در مرحلهٔ نیمه‌نهایی بر شورلت کروز غلبه کرد.

رقبای مزدا سه در مراحل مختلف رقابت‌ها

مرحله

رقیب

درصد آراء

مقدماتی هیوندای الانترا 87
یک‌چهارم نهایی میتسوبیشی لنسر 77
نیمه‌نهایی شورلت کروز 71
نهایی هوندا سیویک 62

مزدا سه برای اولین بار در سال 2003 به‌عنوان جایگزینی برای مدل 323 به بازار آمد و موفقیت قابل‌توجهی را برای سازنده‌اش به همراه داشت. این کامپکت ژاپنی طی نسل‌های بعدی همواره از همه لحاظ تکامل پیدا کرد تا اینکه نهایتاً به نسل کنونی یا چهارم رسیده که با تکنولوژی‌های مدرن و نوآوری‌های مختلف آماده نبرد با رقبا است. این خودرو همچنان مثل نسل‌های گذشته در دو نسخهٔ سدان و هاچ‌بک تولید می‌شود. مزدا برای نسل کنونی سه طیف مختلفی از پیشرانه‌های بنزینی و دیزلی سری اسکای‌اکتیو را در نظر گرفته است. قوی‌ترین موتور بنزینی این خودرو یک واحد 2.5 لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی با 185 اسب بخار قدرت و 250 نیوتن متر گشتاور است.


ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...