9 روش مهم برای حفاظت از رنگ خودرو
پنج شنبه، 20 تير، 1398

9 روش مهم برای حفاظت از رنگ خودرو

نگهداري مناسب خودرو، باعث تثبيت كيفيت رنگ و همچنين افزايش ارزش فروش مجددآن مي گردد، عوامل محيطي تاثيرات زيادي بر روي رنگ خودرو دارند، در واقع رنگ خودرو بعنوان اولين لايه دفاعي در مقابل شرائط جوي مي باشد، لذا حفاظت بهتر از رنگ سبب افزايش عمر مفيد اين پوشش مي گردد، يكي از راههاي مهم حفظ رنگ خودرو، استفاده از واكس و شستشوي خودرو بهصورت متناوب مي باشد، واكس علاوه بر زيبايي در جلوگيري از ايجاد تخريب رنگ نيز تاثيربسزايي دارد.

رعايت نكات ذيل بسيار ارزشمند مي باشد:

The Source: Wildfires اثر مواد شيميايي: نشست ذرات مواد شيميايي و دوده و مواد قليايي بر روي فيلم رنگ باعث تخريب فيلم رنگ مي گردد.

راه حل: عدم نگهداري خودرو در شرایط محيطي نامناسب و پوشاندن خودرو و شستشو به صورت ماهانه.

مواد شيميايي و انواع آلودگي ها، باعث تخريب رنگ مي شود، وقتي آب با اين مواد تركيب شود، باعث ايجاد مواد قليايي قوي مي شود كه سبب آسيب رساندن به رنگ خودرو مي شود، از طرفي اين ذرات بر روي سطح مي تواند ايجاد خش نيز نمايد، لذا بهتر است ابتدا ذرات را از روي سطح پاك كرده و سپس نسبت به شستشوي خودرو اقدام نماييد.

The Source: Tree sap اثر صمغ و شيره درختان:

اثر صمغ و شيره درختان باعث تخريب فيلم رنگ مي گردد.

راه حل: اثر شيره درختان ويا قطران را با مواد الكلي از روي سطح پاك نماييد.

هميشه به محض مشاهده اثر صمغ و شيره درختان، خودرو را كاملا" تمييز نماييد، زيرا تا زماني كه چسبنده مي باشد، مي توان آن را از روي بدنه پاك كرد  و در زماني كه خشك شده است با مواد الكلي بدنه را تميز نماييد و سپس خودرو را بشوييد.

The Source:The gas pump اثر بنزين

اثر لكه بنزين خارج شده از باك بنزين

راه حل: سعي كنيد باك را كاملاً پر نكنيد و پس از خارج شدن بنزين از باك آن را با پارچه نرم تميز نماييد.

تا جايي كه امكان دارد از پر كردن بيش از حد باك، دوري كنيد و در هر صورت اگر اين اتفاق بيافتد بهتر است با پارچه نرم، منطقه آلوده را پاك نماييد.

The Source: Fingertips and mischief اثر نوشتن با انگشت دست بر روي بدنه نوشتن يا ساييدن ذرات بر روي رنگ خودرو با انگشتان دست.

راه حل: خودرو را هميشه تمييز نگهداريد.

كلمه مرا بشوييد را حتماً در پشت ماشين ها ديده ايد، شايد نويسنده، نيت بدي نداشته باشد ولي ندانسته باعث ايجاد عيب در رنگ بدنه ميگردد، زيرا اشغال يا ذرات مثل سمباده عمل كرده و حركت ذرات با دست بر روي  بدنه اثر خش مانندي را ايجاد مينمايد و هميشه قبل از شستشوبا اسفنج، بدنه را تميز نماييد.

The Source: Your morning coffee اثر قهوه يا شربت ها:

بيشتر شربت ها داراي كربنات و اسيدهايي هستند كه مي توانند بر روي پوشش كيلير اثر مخرب داشته باشند.

راه حل: شستشوي بدنه

در هنگام مسافرت، ممكن است در هنگام استراحت و مصرف چاي و قهوه يا نسكافه با مواد شيرين، مقداري از شربت فوق بر روي رنگ بدنه بريزد، خيلي از نوشيدني ها از مواد اسيدي هستند و اسيد مي تواند بر روي رنگ اثر مخرب داشته باشد خصوصاً اگر زمان زيادي از ريختن مواد بر روي فيلم رنگ گذشته باشد و باعث سخت شدن مواد گردد و اگر از مواد كربنات و شكر استفاده شده باشد بايد هر چه سريع تر آن منطقه را تميز كرد.

The Source: Dirt on your car-wash  tools اثر ذرات در لوازم كارواش وجود اشغال در هنگام شستن ماشين كه باعث خراش در رنگ مي گردد

راه حل: تميز كردن لوازم و پارچه ها و اسفنج ها قبل از اينكه شروع به تميز كردن نمايد.

شستن ماشين براي ما شايد در بعضي مواقع سرگرمي باشد ولي بايد دقت كنيد كه اين عمل مي تواند باعث خرابي رنگ و ايجاد خط و خش بر روي رنگ گردد، اگر در هنگام شستشو خودرو از پارچه اي كه داراي ذرات است استفاده گردد، اين ذرات در داخل اسفنج همانند سمباده عمل كرده و باعث ايجاد خط و خش مي گردد، بايد دقت شود كه سيستم كارواش هاي اتوماتيك، خط و خش را بيشتر مي نمايد.

The Source: Automatic sprinklers اثر قطرات آب پاش اتوماتيك

اثر لكه آب بر روي رنگ

راه حل: قرار ندادن خودرو در نزديكي اب پاش ها

در ابتدا شايد اينطور به نظر برسد كه ريزش آب بر روي بدنه باعث شستشوي خودرو مي گردد ولي در حقيقيت پاشش آب بطور اتوماتيك، باعث خشك شدن و اثر لكه مانند آب به دليل وجود مواد معدني و سختي بالاي آب بر روي بدنه مي گردد و در زمان طولاني اين اثر لكه بر روي كيلير مي ماند و بهترين راه حل قرار ندادن ماشين در اطراف اب پاش مي باشد.

:The Source: Avian digestion اثر فضله پرنده:

تخريب رنگ در اثر خاصيت اسيدي فضله پرنده

راه حل: شستن خودرو

فضله پرنده بدليل داشتن مواد اسيدي، باعث تخريب رنگ و كيلير مي گردد بسته به نوع پرنده و نوع تغذيه، معمولاً اثرات تخريبي متفاوتي دارند، راحل براي رفع مشكل شستشوي سريع ماشين و يا تميز كردن با پارچه نرم با كمي آب و يا قرار ندادن خودرو در زير درختان مي باشد.

The Source: Bugs اثر حشرات:

اثر مواد اسيدي حشرات بر روي رنگ

راه حل: شستشوي ماشين

هنگام عبور در جاده ها خصوصاً در جاده هاي خارج از شهر و در زمان هاي غروب، اثرات حشرات را بر روي بدنه خودرو ديده باشيد، بدن اين حشرات به علت داشتن مواد اسيدي، در صورتي كه به موقع تمييز نشوند باعث تخريب رنگ مي گردد  لذا بهترين راه حل شستشوي سريع ماشين مي باشد.


ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...